pesa

Wraz z pierwszym nowym Swingiem dla Bydgoszczy – PESA ma już pół tysiąca tramwajów na rynku polskim!

W styczniu br. został rozstrzygnięty przetarg, w marcu podpisano umowę, a dziś (w czwartek 21 września) PESA przekazała MZK Bydgoszcz pierwszy z przewidywanych właśnie tym kontraktem tramwaj Swing. Do czternastu pojazdów marki PESA jeżdżących dotąd po jej macierzystym mieście dołączył więc dziś piętnasty. Tramwaj bardzo szczególny…

Jest to bowiem 500. tramwaj z bydgoskiej fabryki oddany do eksploatacji na rynku polskim.

Prezes firmy Robert Świechowicz tak komentuje to niezwykłe, jak na zaledwie 11-letnią „tramwajową” historię PESY, osiągnięcie: – Tramwaje już wcześniej przynosiły nam powody do satysfakcji i podnosiły pozycję firmy w Europie – choćby wtedy, gdy ich setki trafiały na tory Warszawy czy wtedy, gdy otwierały nam kolejne rynki eksportowe. Teraz jesteśmy dumni, że tramwaj nr 500 trafia właśnie do Bydgoszczy – miasta, w którym przed 166 laty powstały zakłady dziś znane pod nazwą PESA, zatrudniające ponad 3 tysiące pracowników, w większości przecież bydgoszczan.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podczas uroczystości powiedział:

– Przyspieszyliśmy odnowę pojazdów komunikacji publicznej – mówi prezydent Bydgoszczy Bruski. – Przed dwoma laty zakupiliśmy 12 tramwajów na potrzeby nowej linii do Fordonu. Teraz odbieramy pierwsze z 18 zamówionych tramwajów, które mają obsługiwać rozbudowaną ulicę Kujawską i pętlę na Kapuściskach. Negocjujemy też rozszerzenie zamówienia o trzy kolejne pojazdy. Dzięki tym zakupom dostosowujemy komfort podróżowania komunikacją miejską do oczekiwań pasażerów. Jednocześnie mam ogromną satysfakcję, że oferta bydgoskiej PESY spełniła po raz kolejny wszystkie oczekiwania postawione w przetargu. Otrzymujemy nowoczesne pojazdy, które produkowane są w naszym mieście.

Zamówienie, którego realizacja rozpoczęła się dzisiaj, obejmuje w sumie 18 tramwajów Swing – 3 trójczłonowe i 15 pięcioczłonowych.

logo500tramROB_7508aROB_7569