pesa

Przekazanie pierwszego Linka dla NEB – PESA wjechała do Berlina!

Dziś, w czwartek 16 czerwca br., o godz. 13.30 na dworcu Berlin Friedrichstrasse (peron 2) odbyło się uroczyste przekazanie wyprodukowanego w PESA Bydgoszcz pociągu Link niemieckiemu przewoźnikowi Niederbarnimer Eisenbahn (NEB).

Nowoczesne, bezpieczne Linki – które już wcześniej, odbierane przez przewoźników w Czechach i w Polsce, były pierwszymi na świecie pociągami spalinowymi spełniającymi wymagania czterech scenariuszy zderzeniowych – są pierwszymi polskimi pojazdami kolejowymi z homologacją na tory Niemiec. Stąd też duża ranga uroczystości odbywającej się w dniu Polsko – Niemieckiego Kongresu Gospodarczego z okazji 25 rocznicy podpisania traktatu o współpracy obu państw. Trudno o bardziej spektakularny akcent tego jubileuszu niż przekazanie niemieckiej firmie pociągu z Bydgoszczy składów, które mają obsługiwać m.in. linię Berlin – Kostrzyn nad Odrą.

W uroczystości udział wzięli m.in. wicepremier polskiego rządu, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, przedstawiciele władz Niemiec i Brandenburgii, a obie strony kontraktu reprezentowali: prezes NEB Detlef Broecker i prezes PESA Tomasz Zaboklicki.

Po krótkich wystąpieniach prezes Zaboklicki wręczył prezesowi Broeckerowi akt przekazania pojazdu i obaj zaprosili wszystkich obecnych do zwiedzania Linka, a o 14.09 nowy pociąg wyruszył w pierwszy, promocyjny kurs do Poczdamu.

Prezes Tomasz Zaboklicki podczas uroczystości powiedział m.in.:
– Nasze dzisiejsze spotkanie ma znaczenie przełomowe dla PESA, ale także kilka szerszych symbolicznych wymiarów. Nim jednak o tym, chciałbym wyrazić radość i satysfakcję, że jesteście Państwo z nami.

– Naszemu Klientowi – firmie NEB z Panem Brockerem na czele – dziękuję za zaufanie i za partnerską współpracę na każdym etapie realizacji tego projektu. Dziękuję też EBA. Przedstawiciele tego Urzędu dowiedli swoim profesjonalizmem poważnego i rzetelnego traktowania idei wspólnego europejskiego rynku. Jak widać, także produkty spoza Niemiec – przy dochowaniu warunków jakości i zgodności z przepisami – mogą zostać dopuszczone do eksploatacji na tutejszych torach.

– Obecność Pana Premiera Morawieckiego i Prezydenta Pracodawców RP Andrzeja Malinowskiego świadczy o tym, że to wydarzenie ważne dla władz naszego Państwa i środowiska przedsiębiorców.

– Na koniec o symbolach: przed nami komfortowy – i … przyznacie Państwo… ładny, wyróżniający designem – a przede wszystkim bezpieczny DMU; pierwszy na świecie spalinowy pociąg spełniający wymagania czterech scenariuszy zderzeniowych. Nazywa się Link, bo jak ten internetowy, łączy ludzi. Ten – i to w 25 rocznicę podpisania traktatu o współpracy obu państw – połączy Berlin z Kostrzynem nad Odrą. A przekazujemy go w dniu, w którym na Mistrzostwach Europy odbędzie się mecz Niemcy – Polska. Wynik jest sprawą otwartą. Poznamy go wieczorem. Tu i teraz wyrażam natomiast bliską przekonaniu nadzieję, że tak jak nikogo w Polsce nie trzeba przekonywać, jakiego formatu bramkarzem jest Manuel Neuer, a w Niemczech nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak wybitnym piłkarzem jest Robert Lewandowski, tak niedługo pasażerowie z obu państw dojdą do przekonania, że jeśli w ruchu regionalnym podróżować na wysokim poziomie komfortu, to Linkiem w barwach NEB.

Wicepremier Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki gratulował PESA uczynienia bardzo ważnego kroku dla firmy i polskiej gospodarki, wypowiadając się podczas uroczystości powiedział m.in:
– Najtrudniej zrobić pierwszy krok i dzisiaj ten krok został zrobionym, wiem, że proces homologacji tych pociągów był trudny, dlatego tym bardziej gratuluję Pesie podołania wymaganiom. Jestem dumny z tego, że do Niemiec eksportujemy nie tylko znakomitych piłkarzy, ale także nowoczesne pociągi.

Kilka słów o kontrakcie i pojeździe:
Sierpień 2013 – NEB (Niederbarnimer Eisenbahn) zamawia w PESA 9 pojazdów spalinowych Link do obsługi regionalnego ruchu pasażerskiego w Brandenburgii i w komunikacji transgranicznej z Polską (m.in. Berlin – Kostrzyn n. Odrą).

Obie firmy powołują wspólną – ponad 20-osobową – grupę projektową, która odbywa regularne, częste spotkania na wszystkich etapach realizacji kontraktu. W produkcji pojazdów bierze udział blisko 100 pracowników PESA. Ich wspólny wysiłek doprowadza najpierw do zbudowania składów, a w listopadzie 2015 roku do zakończenia badań. W lutym 2016 roku dwa pierwsze DMU Link służą w Basdorf k. Berlina do szkoleń maszynistów i personelu serwisowego (warsztatowego), a 19 marca zostają wstępnie odebrane przez NEB. Jednocześnie trwa procedura homologacji w EBA.

3 czerwca 2016 EBA (Federalny Urząd Kolejnictwa) wydała dopuszczenie do eksploatacji dla spalinowego zespołu trakcyjnego Link dla NEB. To drugi pojazd spalinowy wyprodukowany poza Niemcami, który otrzymał homologację umożliwiającą eksploatację w tym kraju.

Kilka słów o 2-członowych Linkach dla NEB:
Nowoczesne DMU Link dysponują 140 miejscami siedzącymi, miejscami dla 2 wózków inwalidzkich, i 12 miejscami do przewozu rowerów. Dwa ekologiczne silniki MTU (norma III B) pozwalają uzyskać prędkość 140km/h. Wszystkie pojazdy LINK wyposażono w monitoring kamer video, klimatyzację, dostosowane do wymagań osób niepełnosprawnych WC oraz w wizualno – akustyczny system informacyjny w celu podróżowania bez barier. W ten sposób Link spełnia wszystkie wymagania nowoczesnego kolejowego transportu regionalnego. Warto dodać, że jest pierwszym na świecie pociągiem spalinowym spełniającym wymagania czterech scenariuszy zderzeniowych czyli najwyższe normy bezpieczeństwa pasażerów i obsługi.