pesa

PESA na Targach InnoTrans 2018 w Berlinie – z optymizmem w przyszłość!

Ponad 100 spotkań na stoisku, w tym z kluczowymi klientami, jak choćby DB, konferencja prasowa z udziałem PFR jako nowego właściciela i umowa z PKP Cargo – tak w skrócie można podsumować aktywność PESA Bydgoszcz na tegorocznych targach InnoTrans.

Dla PESA Bydgoszcz berlińskie targi były bardzo ważne przede wszystkim ze względu na zainteresowanie klientów, dostawców i biznesowych partnerów ze świata sytuacją wychodzącej z kryzysu firmy. Stąd też specjalny briefing dla zagranicznych i polskich mediów z udziałem Prezesa PESA i Wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju. Podczas spotkania z mediami poinformowano o finalizacji procesu przejmowania przez PFR udziałów w spółce oraz osiągniętym porozumieniu z bankami w sprawie dalszego finansowania działalności PESA.

– Kończymy negocjacje z bankami i ubezpieczycielami. Będziemy gotowi do podpisania umowy na przełomie września i października. W konsorcjum zaangażowane są instytucje komercyjne oraz te z udziałem Skarbu Państwa. – zapowiedział Marcin Piasecki, wiceprezes PFR.

Prezes PESA przedstawił również stan realizacji kluczowego dla spółki kontraktu na dostawę pojazdów dla Deutsche Bahn. W tej chwili w Niemczech jest już 16 dwuczłonowych LINKów, do końca października będzie ich 20, a DB Regio rozpoczęło już ich eksploatację – wyprodukowane w Bydgoszczy pojazdy wożą już pasażerów w okolicach Dortmundu.

– Z naszego punktu widzenia bardzo ważne jest to, że po wprowadzeniu pojazdów do ruchu i dobrych opiniach, które zbierają, DB zgodziło się na zmianę sposobu rozliczenia kontraktu – pierwsze płatności już wpłynęły do PESA. Co równie ważne – rozmawiamy z władzami DB nie tylko o tym projekcie, ale o możliwościach współpracy w przyszłości – poinformował Krzysztof Sędzikowski.

Na stoisku PESA gościł w czwartek Prezes Zarządu DB AG Richard Lutz, z którym spotkali się Krzysztof Sędzikowski i Marcin Piasecki. Właśnie podczas tej rozmowy omówiono nie tylko stan realizacji obowiązującej umowy, ale także możliwości współpracy w przyszłości.

– Prezes DB zapewnił, że jest zainteresowane dalszą współpracą z PESA i kolejnymi zamówieniami, nie tylko na pojazdy spalinowe. Mam nadzieję, że do roboczego spotkania w tej sprawie dojdzie jeszcze przed końcem tego roku – potwierdził Prezes PESA.

Deklaracje współpracy w przyszłości padały także podczas rozmów z innymi przewoźnikami, a wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach eksport PESA wzrośnie znacząco i to zarówno na rynkach zachodniej, jak i wschodniej Europy.

Odbywające się co dwa lata w Berlinie targi InnoTrans to najważniejsze światowe spotkanie branży kolejowej, w tym roku uczestniczyło w nich 3062 wystawców, a producenci pokazali 155 pojazdów szynowych.

Mimo, że PESA nie prezentowała swoich produktów na Innotrans, to okładkę pierwszego numeru targowego Messe Kurier zdobiło, ku zaskoczeniu części mediów, zdjęcie Pesa Dart z poprzednich targów.

W najbliższym czasie bydgoską firmę czekają dwie ważne uroczystości – najpierw 27 września w Rzeszowie zakończenie kontraktu na dostawę ELF2 dla Województwa Podkarpackiego i prezentacja ELF2 w specjalnej malaturze nawiązującej do 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a 8 listopada w Dortmundzie uroczysta prezentacja spalinowych LINK dla Deutsche Bahn.

DB_Lutz_PESA_Sędzikowskibriefing2briefing3pesa_cargo_loco1pesa_cargo_loco2pesa_cargo_loco3stand3stand4stand5messekurier