pesa

Dziesiąta spalinowa Gama przekazana – kontrakt z PKP Intercity zrealizowany

Dziś (w piątek 30 października) w Warszawie bydgoska PESA, zgodnie z harmonogramem podpisanej w lipcu 2014 roku umowy, przekazała PKP Intercity ostatnią z dziecięciu zamówionych przez Przewoźnika lokomotyw spalinowych Gama.

Lokomotywa 111Db Gama jest normalnotorowym, 4-osiowym pojazdem, który zasila nowoczesny silnik spalinowy o mocy 2400kW. Konstrukcja, parametry techniczne i eksploatacyjne lokomotywy spełniają wymagania odpowiednich norm PN, ISO, IEC, CEN/CENENEC, kart UIC, zaleceń ERRI(ORE) oraz TSI. Przeznaczona jest na wszystkie europejskie rynki, w tym także na rynek polski, ponieważ zastosowane rozwiązania konstrukcyjne uwzględniają specyficzne warunki polskiej infrastruktury kolejowej.

Lokomotywa posiada nowoczesny napęd z jednym przekształtnikiem trakcyjnym chłodzonym cieczą i dwoma falownikami dwupoziomowymi na każdy wózek trakcyjny oddzielnie. Wyposażona jest w hamulec elektrodynamiczny i oporowy. Przeniesienie siły pociągowej z wózków na pudło odbywa się za pomocą skośnych cięgieł trakcyjnych. Lokomotywa wywodzi się z wielosystemowej platformy lokomotyw 111E Gama projektowanej w PESA. W wersji 111Db przeznaczona jest do prowadzenia wszelkich pociągów towarowych i pasażerskich – z szybkimi pociągami ekspresowymi włącznie – z prędkościami do 140 (160) km/h.

Przypomnijmy, że kontrakt o wartości ponad 140 mln zł. netto obejmował dostawy nie tylko pojazdów, ale też usług ich utrzymania przez ok. 12 lat.

gama100gama101